Středoevropská univerzita pod útokem

Středoevropská univerzita pod útokem

Vážení přátelé a kolegové,
 
Možná jste už slyšeli o posledním útoku maďarské vlády cíleným na akademickou svobodu, demokratické hodnoty a celkově na Středoevropskou univerzitu. Mezinárodní média jsou o tom plná zpráv, například: https://www.theguardian.com/world/2017/mar/29/us-linked-top-university-fears-new-rules-will-force-it-out -of-hungary


Nezapomínejme, že to není ojedinělý případ. Ruské úřady se snaží zavřít Evropskou univerzitu v Petrohradě, podobné univerzitě CEU. Jen se o tom ve světě tolik nemluví.
http://www.dw.com/en/european-university-in-st-petersburg-threatened-with-closure/a-38093963

Mnozí z nás, kteří dobře znají maďarské politiky, vědí, že svalování viny na George Sorose a boje proti institucím jím podporované (včetně organizacím zabývajícími se lidskými právy, proti nimž vláda připravuje ničivou legislativu) se provádí za účelem zcela eliminovat kritické myšlení, demokratické politické myšlenky a instituce bojující proti populistickému, autoritářskému systému založeném na nenávisti, strachu, vyloučení a institucionálního násilí.
 
Ne tak docela náhodou je CEU jedinou univerzitou ve střední a východní Evropě, která má MA a PhD programy v genderových studiích, které jsou velmi uznávané. Gender studies jsou pod zvláště silným útokem ze strany vlády a širšího hnutí anti-gender, rychle se šířícím po celé Evropě. Oddělení Gender Studies bylo před několika měsíci v ohnisku dřívějších útoků proti CEU. Zdá se, že tyto útoky zmizely jen proto, že Fidesz politici měli plné ruce práce se snahou najít mezeru, jejímž prostřednictvím mohou poškodit celý CEU.
 
Pokud vám to není lhostejné, sledujte tyto stránky, kde se dozvíte, jak můžete podpořit CEU:
https://www.ceu.edu/category/istandwithceu
 
Jeden ze způsobů, jak podpořit CEU je podepsat petici, na kterou maďarská vláda zřejmě nebude brát žádný zřetel, ale je pro nás důležité vědět, že v tom nejsme sami:
https://www.change.org/p/hungarian-national-assembly-save-the-central-european-university
 
Prosím, sdílejte tuto zprávu skrz sociální sítě. Děkuji za vaši solidaritu. Ještě sice nevíme, jak se bránit a bojovat, ale budeme vás informovat o dalším průběhu.
 
S přáním všeho nejlepšího,
Dorottya Redai
Hostující docentka na Katedře genderových studií, CEU
Členka představenstva Labrisz Lesbian Association (také pod útokem kvůli tomu, že obdržela finanční prostředky z nadace Open Society, financované Sorosem)

Odeslat odkaz

Odešlete známým odkaz na tuto stránku (http://gendernora.cz/aktualita/240-stredoevropska-univerzita-pod-utokem) e-mailem.

Prosím, vyplňte Váš e-mail, jméno a e-mail na který zaslat odkaz.